Niewielu zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą Internet. Codziennie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju ataki, których ofiarami mogą paść nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Na takie okoliczności warto jest je dobrze przygotować i zawczasu wytłumaczyć co robić, kiedy dotknie ich cyberprzemoc, czyli emocjonalnie krzywdzące zachowanie innego użytkownika sieci internetowej.

Cyberprzemoc może przybierać różne formy. Sprawca cyberprzemocy często posuwa się do agresji słownej. Może straszyć, poniżać, czy obrażać swoją ofiarę poprzez internetowe komentarze w mediach społecznościowych. Napastnicy często prześladują i utrudniają życie swoim ofiarom, również wysyłając im obraźliwe SMS-y lub maile. Świadome prowokowanie innych użytkowników Internetu, agresywnymi, kontrowersyjnymi lub obraźliwymi i często nieprawdziwymi wypowiedziami nazywa się trollowaniem, a przysłowiowy „troll”, często chce tym wywołać burzliwą kłótnię. Bardzo niebezpieczny jest też tzw. „hejter”, który często dla własnej satysfakcji tworzy w sieci obraźliwe wpisy, komentarze, które mogą dotyczyć sytuacji, wydarzeń w świecie, ale także poszczególnych osób.

Zazwyczaj mówi się o dwóch rodzajach cyberprzemocy. Pierwszy dotyczy nieznajomych sobie ludzi. Cyberprzestępca atakuje przypadkowe osoby, które napotka w sieci. Najczęściej taki sprawca celuje w daną grupę społeczną, charakteryzującą i wyróżniającą się szczególnymi cechami, czy poglądami, czyli np. w określoną grupę narodowościową, grupę wyznaniową, czy w zwolenników określonej partii politycznej. Jest jeszcze drugi rodzaj cyberprzemocy, ten bardziej dokuczliwy i przykry. Polega on na tym, że sprawca i ofiara należą do jednego środowiska. Atak nie jest już przypadkowy, ale wycelowany w konkretną, znaną sprawcy bezpośrednio, czy nawet pośrednio osobę.

Jeśli staniemy się ofiarą ataku, to nie warto odpowiadać na cyberprzemoc pod wpływem chwili. Agresja może spowodować kolejną agresję w stronę ofiary. Najlepiej jest zatrzymać łańcuszek cyberprzemocy od razu, wtedy kiedy jest to jeszcze w miarę łatwe. Zaleca się kulturalne wyrażenie swojej opinii. Jeśli jest to możliwe, nienawistne komentarze najlepiej skasować, ale pamiętać trzeba by zbierać wszystkie dowody działania cyberprzestępcy. Przed usunięciem danego komentarza lub posta, warto zrobić zdjęcie, czy zrzut ekranu i najlepiej od razu zgłosić ten fakt moderatorowi forum, czy administratorowi strony. Zawsze warto korzystać ze wszystkich dostępnych opcji, jakie daje dana witryna sieciowa. Nieodzowna może okazać się pomoc administratora, który powinien dysponować odpowiednimi środkami by usunąć wulgarne komentarze lub posty, czy nawet zablokować agresora. Nie zaleca się kontaktowania bezpośrednio ze sprawcą i odpowiadania na jego wiadomości. Warto uczulać dzieci, żeby z każdym przypadkiem  ataku w Internecie szły do rodziców, nauczycieli, czy pedagogów. Jeśli będzie to konieczne, na pewno pomogą też profesjonaliści – psychologowie, czy prawnicy, chociażby w zgłoszeniu tego do odpowiednich instytucji, zajmujących się cyberprzestępczością. Może się bowiem tak zdarzyć, że zostanie dokonany czyn zabroniony. Na komisariat nie wybieramy się codziennie. Dlatego też zawiadomienie policji na pewno będzie prostsze przy pomocy i wsparciu profesjonalisty.

Pod numerem 116 111, funkcjonuje bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, do którego można zgłaszać wszelkie akty cyberprzemocy i szukać pomocy właśnie tam.

Skip to content