
W obecnym czasie, rower jest bardzo popularnym środkiem transportu. Jest to nie tylko ekologiczny sposób szybkiego przemieszczania się, ale również pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i kondycję fizyczną. Jednak należy pamiętać, że jazda rowerem wiąże się z uczestnictwem w ruchu drogowym. Aby bezpiecznie być jego częścią, należy znać swoje prawa, ale również przestrzegać obowiązków, jakie nakłada na rowerzystę Kodeks prawa o ruchu drogowym.
Podstawowym obowiązkiem rowerzysty jest znajomość przepisów ruchu drogowego. Poruszać się rowerem może każdy. Natomiast w zależności od wieku przepisy prawne mogą nakładać pewne ograniczenia:
- do 7 roku życia dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach lub przyczepkach rowerowych,
- do 10 roku życia dziecko może poruszać się rowerem pod opieką osoby dorosłej wyłącznie po chodniku (traktowane jest jako pieszy),
- od 10 roku życia dziecko może poruszać się po drodze samodzielnie po uzyskaniu karty rowerowej (egzamin obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną),
- od 18 roku życia nastolatek może poruszać się po drodze bez dokumentów. Musi jednak przestrzegać przepisów ruchu drogowego.
Osoby powyżej 18 roku życia nie potrzebują żadnego dokumentu do poruszania się rowerem. Rowerzysta poniżej 18 roku życia musi mieć kartę rowerową. Jest ona wydawana od 10 roku życia i upoważnia do uczestnictwa w ruchu drogowym. Rower musi mieć on co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej zamontowane z przodu. Z tyłu co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe i co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Dodatkowo powinniśmy posiadać również przynajmniej jeden działający hamulec, a także dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. Noszenie kasku podczas jazdy nie jest obowiązkowe. Zapewnia on jednak nieocenioną ochronę w przypadku ewentualnej kolizji. Używanie kamizelek odblaskowych również nie jest obowiązkowe, sprawiają one jednak, że na trasie jesteśmy widoczni, co może nam niekiedy nawet uratować życie.
Przepisy wyróżniają dwa typy ścieżek dla rowerzystów – drogę rowerową oraz pas rowerowy. Drogą rowerową będzie część infrastruktury wydzielona konstrukcyjnie lub za pomocą słupków, ogrodzeń, znaków. Pasem rowerowym jest wyodrębniona część jezdni, prowadząca w jednym kierunku. Rowerzyści mogą poruszać się również drogami publicznymi. Należy jednak pamiętać, że zobowiązani oni są jeździć możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Zakazane jest dla nich używanie dróg ekspresowych, autostrad i tych jezdni, wzdłuż których poprowadzono dedykowaną jednośladom trasę.
Często jesteśmy świadkami sytuacji, kiedy rowerzysta porusza się chodnikiem. W świetle prawa jest to wykroczenie, natomiast zakaz ten spotyka kilka wyjątków. Przepisy mówią bowiem, że przestrzeń dla pieszych może służyć najmłodszym rowerzystom (tj. do lat 10) wraz z ich opiekunami. Bez małego dziecka pod opieką, rowerzysta może korzystać z chodnika, jeśli mamy do czynienia z jezdnią, na której nie ma drogi, ani pasa dla rowerów, auta jadą powyżej 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości.
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1997r. poz. 602 ze zm.)